کتاب استخدامی اداری ها
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

اصلاح آیین‌نامه ترویج و توسعه فرهنگ نماز

اصلاح آیین‌نامه ترویج و توسعه فرهنگ نماز (تصویبنامه شماره ٦٩٤٤٣/ت٤٣٨٣٥هـ مورخ 20/6/1393 هیأت وزیران)

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت کشور

هیئت وزیران در جلسه 16/6/1393 به پیشنهاد ستاد اقامه نماز و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آیین نامه ترویج و توسعه فرهنگ نماز ، موضوع تصویب نامه شماره 51867/ت17323هـ مورخ 30/1/1376 و اصلاحات بعدی آن را به شرح زیر اصلاح کرد:

1. عناوین وزارت خانه های راه و ترابری ، تعاون ، کار و امور اجتماعی،صنایع، معادن و فلزات و بازرگانی به ترتیب و حسب مورد به راه و شهرسازی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت،معدن و تجارت و سازمان های تربیت بدنی ، مدیریت و برنامه ریزی کشور و برنامه بودجه به ترتیب به وزارت ورزش و جوانان و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور اصلاح می‌گردد.

2. در ماده (5) بعد از عبارت “کارکنان و خانواده ها” عبارت “مخاطبین و دستگاه ها” اضافه گردد.

3. در بند (ث) ماده (7) پس از عبارت “سازمان بهزیستی کشور”عبارت “موظف است مدیران و مربیان مهدهای کودک را به روش های مناسب با فلسفه،آثار و احکام نماز آشنا نموده و” اضافه می گردد.

4. بند (ت) ماده (8) به شرح زیر اصلاح میگردد:

ت- جشنواره ها، نمایشگاه های فرهنگی و هنری،مسابقات کتابخوانی و پژوهش های دوره ای با موضوع نماز انجام شود.

5. بندهای (ث) و (ج) ماده (8) حذف می شود و عنوان بند (چ) به بند (ت) تغییر می یابد.

6. در ماده (9) بعد از عبارت “مساجد و نمازخانه های دستگاه های اجرایی” عبارت ” اقدام کرده و نسبت به ارتقای دانش و مهارت آنان” و بعد از عبارت ” از محل اعتبارات دستگاه های اجرایی” عبارت “براساس دستورالعمل یکسان سازی پرداخت حق تبلیغ ائمه جماعات سازمان تبلیغات اسلامی” اضافه می گردد.

7. در ماده (11) متن ذیل به عنوان بند (ث)اضافه می گردد:

ث-در پروژه های عمرانی شهر و شهرک سازی و راهسازی،مکان مناسب و متناسب به منظور احداث مسجد و نمازخانه پیش بینی شود

8. متن ذیل به عنوان بند (ت) به ماده (15)اضافه می گردد:

ت-نسبت به شناسایی و حمایت مادی و معنوی از فعالیت های انفرادی و گروهی جوانان در زمینه توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز اقدام شود.

9. متن ذیل به عنوان بند (ت) به ماده (15) اضافه می گردد:

ت- تمهیدات و اقدامات لازم را برای ترغیب و تشویق بازارها و صنوف جهت برگزاری نماز جماعت در اول وقت به عمل آورد.

10. متن زیر جایگزین ماده (16) می گردد:

ماده 16- سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری موظف است اقدامات ذیل را به عمل آورد:

الف- تدابیر لازم جهت پیش بینی محل مناسب و پاکیزه با امکانات لازم برای برگزاری نماز و نظافت و نگهداری آنها، در مهمانخانه ها (هتل ها)، مهمانسراها و مهمان پذیر ها ، مراکز ایرانگردی و جهانگردی و به ویژه خوراک سراهای(رستوران های) مستقر در جاده ها ، اتخاذ می شود.

ب- در طرح های جدید ساختمانی ،مهمانخانه ها (هتل ها)، مهمانسرا ها ، مهمان پذیر ها ، مراکز ایرانگردی و جهانگردی ، نمایشگاه ها و مراکز فرهنگی، هنری و گنجینه ها (موزه ها) فضای لازم برای مسجد و نمازخانه به صورت شاخص پیش بینی شود.

11. متن زیر جایگزین ماده (17) می گردد:

ماده 17- معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور موظف است نسبت به پیش بینی بودجه مورد نیاز برنامه های ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز دستگاه های اجرایی در موافقت نامه های متبادله با آنها اقدام نماید.

12. متن زیر جایگزین ماده (19) جایگزین می گردد:

ماده 19- وزارت کشور موظف است تسهیلات و زمینه های مناسب برای ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز در سطح استان ها را فراهم کرده و حمایت های مادی و معنوی لازم را از تشکل های مردم نهاد که با موضوع اقامه نماز فعالیت می کنند (نماز یاوران) به عمل آورد.

13. متن ذیل جایگزین ماده (20) می گردد:

ماده 20- بالاترین مقام مسئول دستگاه های موضوع ماده(1) موظفند همه ساله گزارش عملکرد سالیانه دستگاه مربوط را جهت نظارت و ارزیابی از طریق ستاد اقامه نماز به هیئت وزیان ارائه کنند.

اسحاق جهانگیری- معاون اول رییس‌جمهور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام