کتاب استخدامی اداری ها
مقررات کار

دستورالعمل عملیاتی کردن سیاست‌های جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری مدظله‌العالی (بخشنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی)

دستورالعمل عملیاتی کردن سیاست‌های جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری مدظله‌العالی (بخشنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی)

معاونین محترم وزیر

روسای محترم سازمانها و موسسات وابسته

ضمن قدردانی از دوراندیشی و توجه مقام معظم رهبری مدظله العالی به آینده ایران اسلامی در ابلاغ سیاست های سلامت و نیز سیاست های جمعیتی و در راستای تأکیدات رئیس جمهور محترم مبنی بر تلاش وزارتخانه ها برای تحقق منویات معظم له موارد ذیل جهت عملیاتی نمودن سیاست های جمعیتی ابلاغ می شود:

1- در راستای بند 1 سیاست‌های جمعیتی، سازمان تامین اجتماعی موظف است در ارتباط با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی، تسهیلات لازم را در ارتباط با موانع بیمه‌ای فرزند سوم به بعد فراهم کند.

2- در راستای بند 2 سیاست‌های جمعیتی، به سازمان تامین اجتماعی تکلیف می‌گردد در ارتباط با پرداخت هزینه ازدواج به بیمه شدگان تامین اجتماعی تسهیلات لازم را فراهم آورد.

3- در راستای بند 3 سیاست های جمعیتی، معاونت روابط کار موظف است در محیط‌های کار شرایط لازم را برای فعالیت مادران باردار فراهم ساخته تا مادران بتوانند بدون دغدغه پس از طی دوران بارداری به محیط کار بازگردند؛ هیات‌های تشخیص و حل اختلاف نیز در این زمینه موظف هستند در چارچوب مقررات قانون کار اجازه اخراج پس از بازگشت از زایمان را ندهند.

4- سازمان بیمه سلامت و سازمان تامین اجتماعی در جهت بند 3 سیاست‌های جمعیتی موظف هستند علاوه بر ارائه پوشش موثر بیمه‌ای داروهای ناباروری، ابعاد دیگر در این زمینه را مورد توجه قرار داده و امکانات خود را در جهت حل مشکلات زوج های نابارور تمهید کنند.

5- سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در راستای بند 4 سیاست‌های جمعیتی مکلف است در کنار آموزش‌های مهارتی برای افراد شاغل و جویندگان کار نسبت به ارائه آموزش‌های منظم و مستمر در جهت ایجاد تعادل در رابطه بین شغل و کیفیت زندگی طراحی‌های لازم را از طریق تدوین استانداردهای آموزشی به عمل آورد.

6- در راستای اجرای بند 4 سیاست‌های ابلاغی، سازمان تأمین اجتماعی و بیمه سلامت ایرانیان تقویت نظام تامین اجتماعی و نیز در امتداد روند بیمه از سوی سازمان‌ها سعی در قوت بخشی به نظام بیمه‌ای و اعتباربخشی بیشتر به دفترچه‌ها را با جدیت پیگیری و برنامه‌ریزی کنند.

7- سازمان بهزیستی کشور در جهت اصول مندرج در بند 4 سیاست‌های ابلاغی مکلف به تقویت نظام ارائه مشاوره بر مبنای فرهنگ و ارزش‌های اسلامی ایرانی بوده و برنامه ریزی‌های کارشناسی شده برای گسترش ابعاد مشاوره و فعالیتی نظیر اورژانس اجتماعی را صورت دهد.

8- معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت متبوع در راستای تحقق بند 5 سیاست‌های ابلاغی، برنامه‌ریزی مناسب برای ترویج فرهنگ کار همراه با سبک مصرف کالاهای ایرانی را با رویکرد توسعه اشتغال پیگیری نموده و نیز معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال در جهت تقویت نام و نشان تجاری کالاهای ایرانی موانع رشد کارآفرینان در این زمینه را برطرف کند.

9- در راستای بند 6 سیاست‌های جمعیتی، معاونت رفاه اجتماعی اجرای طرح امنیت غذایی را با هدف‌گذاری برای خانواده‌های کم توان مورد اهتمام قرار داده و به ویژه با توجه به اهمیت هزار روز اول زندگی در جهت سلامتی جسمی و روحی کودکان مراقبت‌ها و برنامه ریزی‌های لازم در این خصوص تمهید کند.

10- سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری در جهت اجرای بند 7 سیاست های ابلاغی، ضمن اهتمام به تکریم هر چه بیشتر سالمندان و بازنشستگان، برنامه‌ریزی‌های لازم را برای توسعه امور درمانی و کاهش هزینه‌های درمان، سهولت و عدالت در دسترس و همچنین امور رفاهی با روش های گوناگون از جمله توسعه خانه‌های امید در شهرها را پیگیری کنند.

11- در راستای بند 6 سیاستهای جمعیتی، معاونت رفاه اجتماعی با فعال کردن شورای ساماندهی کودکان در معرض آسیب و شورای سالمندان و جهت‌دهی این شوراها با سیاستهای ابلاغی جمعیتی و نیز در جهت اجرایی شدن مصوبات شوراهای مذکور تلاش لازم را معمول دارند.

12- در راستای بند 8 سیاست‌های جمعیتی، معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای بر اساس یک نیازسنجی نوین و با توجه به تغییرات فناوری در عرصه نیروی کار و تغییرات فرهنگی، اقدام لازم برای آموزشهای تخصصی متناسب با نیازهای جامعه و استعدادها و علایق افراد در جهت ایجاد اشتغال موثر و مولد را فراهم کنند.

13- سازمان بیمه عشایر و روستاییان مکلف است در راستای بند 10 سیاست‌های ابلاغی، گسترش بیمه روستاییان و عشایر، موانع موجود را بررسی کند؛ همچنین سازمان بیمه سلامت در جهت ارتقای بیمه همگانی سلامت ایرانیان تقویت سرانه بیمه روستاییان و عشایر را مد نظر قرار دهد.

14- در راستای بند 11 و 12 سیاستهای ابلاغی، سازمان تامین اجتماعی موظف است تمهیدات لازم برای بیمه اجتماعی هموطنان خارج از کشور را فراهم کند و از طریق تشکیل دفتر بیمه ایرانیان خارج از کشور برای تامین امنیت روانی و تأمین اجتماعی آنان جهت بازگشت به ایران برنامه‌ریزی لازم را انجام دهد.

15- موسسه کار و تامین اجتماعی و موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی مکلفند پژوهش‌های مداوم را جهت اجرایی کردن سیاست‌های جمعیتی و حمایتی با تأکید بر ایجاد اشتغال و رفاه و بیمه اجتماعی با شاخص‌های بومی و اجتماعی در برنامه‌های پژوهشی سال 1393 قرار بدهند.

علی ربیعی- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام