کتاب استخدامی اداری ها
وزارت کشور

آیین نامه اجرایی ماده (13) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی

آیین‏‌نامه اجرایی ماده (۱۳) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‏های سیاسی (تصویبنامه شماره ۲۲۰۳۶/ت۵۴۴۶۴هـ مورخ ۱۳۹۷/۲/۲۹ هیئت وزیران)

وزارت کشور

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۲/۲۳ به پیشنهاد شماره ۵۲۰۱۸ مورخ ۱۳۹۶/۴/۷ وزارت کشور و به استناد تبصره (۲) بند (خ) ماده (۱۳) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‏های سیاسی -مصوب ۱۳۹۴-، آیین‌‏نامه اجرایی ماده یادشده را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین‏‌نامه اجرایی ماده (۱۳) قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‏های سیاسی

ماده۱ـ اصطلاحات استفاده‏ شده در این آیین‏‌نامه، در معانی مشروح مندرج در قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه ‏های سیاسی که در این آیین‏نامه به‏ اختصار «قانون» نامیده می‏شود، به ‏کار می‏روند و واژه‌های «کمیسیون» و «احزاب»، به ترتیب ناظر به کمیسیون موضوع ماده (۱۰) و احزاب موضوع ماده (۱۳) قانون است.

ماده ۲- فعالیت سیاسی موضوع بند (الف) ماده (۱۳) قانون، شامل همه فعالیت‌‏هایی است که در جهت کسب و مشارکت در قدرت سیاسی و نقد و اصلاح آن انجام می‏شود.

ماده۳ـ دبیران‏کل احزاب متقاضی تشکیل و عضویت در ائتلاف موضوع بند (ث) ماده (۱۳) قانون که در مورد فعالیت‏‌های انتخاباتی یا موضع‏‌گیری و فعالیت در موضوعات ملی انجام می‏‌شود، باید موضوع را جهت اطلاع کمیسیون‏، به دبیرخانه کمیسیون اعلام کنند.

تبصره ـ عضویت در ائتلاف، موجب سلب مسئولیت‏‌های حزبی نیست و احزاب عضو ائتلاف باید از هرگونه اقدامی که مصداق بندهای ماده (۱۸) قانون است، خودداری کنند.

ماده۴ـ  احزابی ‏که در سطح کشور فعالیت ‏می‌کنند، می‏‌توانند تحت‏ عنوان ائتلاف، در هر یک از استان‏‌ها و شهرستان‏‌های مورد نظر فعالیت کنند.

تبصره ـ احزاب تشکیل‏دهنده آن دسته از ائتلاف‏هایی ‏که ‏فعالیت‏ استانی و شهرستانی می‏‌کنند، درصورت داشتن شعبه‏ استانی و دفتر شهرستانی، می‏‌توانند تحت عنوان ائتلاف از عنوان حزب نیز استفاده کنند و در غیر این صورت، تنها مجاز به استفاده از عنوان ائتلاف مربوط هستند.

ماده۵ ـ شعبه، واحد فرعی حزب، در استان و دفتر، واحد فرعی حزب در شهرستان است که مطابق اساسنامه حزب تاسیس ‏می‏‌شوند و دبیران کل احزاب، با تنظیم کاربرگ مربوط، موضوع تاسیس شعبه یا دفتر حزب متبوع را بارعایت شرایط زیر، حسب مورد به استانداری، در مورد شعبه استانی یا فرمانداری، در مورد دفتر شهرستانی اطلاع می‏دهند:

الف ـ عنوان حزبی شعبه و دفتر، باید دقیقاً مطابق عنوان مندرج در پروانه فعالیت حزب باشد.

ب ـ احزاب دارای پروانه فعالیت استانی، تنها می‏توانند در محدوده استان مربوط، دفتر تأسیس کنند.

پ ـ یک نفر نمی‏تواند همزمان مسئول شعبه یا دفتر بیش از یک حزب باشد.

تبصره ـ در صورت تغییر نشانی شعبه یا دفتر، مسئولان شعب و دفاتر احزاب، تغییرات را جهت اطلاع، به ‏صورت کتبی، حسب مورد به استانداری یا فرمانداری مربوط اعلام می‏کنند.

ماده۶ ـ برای برگزاری تجمع یا راهپیمایی، دبیران کل احزاب متقاضی باید تقاضای خود را در قالب تکمیل کاربرگ مربوط که متضمن موارد زیر است، حداقل سه روز کاری قبل‏ از زمان برگزاری، به ‏فرمانداری یا استانداری ارایه کنند:

الف ـ  اعلام موضوع، زمان و مکان تجمع یا راهپیمایی.

ب ـ  اعلام اسامی سخنران یا سخنرانان.

تبصره۱ـ برای برگزاری تجمع یا راهپیمایی در سراسر کشور، دبیران کل احزاب متقاضی باید درخواست خود را برای رسیدگی کمیسیون براساس اصل (۲۷) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و قوانین و مقررات موضوعه، به وزارت کشور ارایه کنند.

تبصره۲ـ برگزاری مراسم عمومی که در مکان محصور یا مسقف انجام می‏شود، با اطلاع قبلی به فرمانداری مربوط و اعلام اسامی سخنران یا سخنرانان و قبول مسئولیت نظم درون مکان اعلام شده توسط احزاب متقاضی، مشمول حکم این ماده نیست.

ماده۷ـ فرمانداری موظف است به‏محض دریافت تقاضای موضوع ماده(۶) این آیین‏نامه، آن‏ را به استانداری ارسال‏کند و استانداری نیز موظف است به محض دریافت تقاضای مذکور، ضمن ارسال آن همراه با نظریه به دبیرخانه کمیسیون، نسبت به شروع مراحل رسیدگی به منظور صدور مجوز در مهلت مقرر اقدام و در صورت عدم صدور مجوز، دلایل آن را در مهلت مقرر به حزب متقاضی اعلام کند.

تبصره ـ دبیرخانه‏کمیسیون موظف ‏است تقاضای موضوع این ‏ماده را خارج از نوبت در دستور کار اولین جلسه فوق‏العاده کمیسیون قرار دهد و حداکثر ظرف (۱۲) ساعت، نظر کمیسیون را به استانداری اعلام و ارسال کند و تمام فرآیند نباید بیشتر از سه روز کاری باشد.

ماده۸ ـ صدور مجوز تجمع و راهپیمایی مشترک بنا به‌درخواست مشترک، برای چند حزب یا جبهه بلامانع است لکن صدور مجوز همزمان برای دو یا چند تجمع در یک زمان و یک محل، همچنین صدور مجوز همزمان برای دو یا چند راهپیمایی در یک زمان و یک شهر ممنوع است.

ماده۹ـ تا قبل از صدور مجوز تجمع و راهپیمایی، هرگونه فراخوان در رسانه‏ها و فضای مجازی از سوی برگزارکنندگان ممنوع است و فراخوان‏هایی که پس از صدور مجوز صورت می‏گیرد، باید در چهارچوب مجوز صادرشده باشد.

ماده۱۰ـ پس از صدور مجوز تجمع یا راهپیمایی، احزاب متقاضی باید هرگونه تغییر احتمالی در زمان، مکان و موضوع تجمع یا راهپیمایی را برای رسیدگی مجدد، به فرمانداری یا استانداری اعلام کنند.

ماده۱۱ـ مسئول تأمین امنیت تجمع‏ها و راهپیمایی‏های قانونی، نیروی انتظامی است و حضور دیگر افراد و گروه‏ها، تحت‏ عنوان برقراری نظم و امنیت در زمان و محل برگزاری تجمع‏ها و راهپیمایی‏های مذکور، ممنوع است.

تبصره ـ  شوراهای تأمین، محل‏های مناسبی را برای برگزاری تجمع یا راهپیمایی تعیین‏ می‏کنند و سعی ‏می‏شود مراسم در این محل‏ها برگزار شود. محل‏های تعیین‏شده داخل شهرها خواهند بود و ویژگی‏های دیگر آن، به وسیله دبیرخانه شورای امنیت کشور به شوراهای تأمین اعلام می‏شود و در هر صورت، به پیشنهاد احزاب متقاضی و تأیید شورای تأمین، می‏توان تجمع را در محل دیگری برگزار کرد.

ماده۱۲ـ به ‏منظور تأمین امکان حضور و دفاع در کمیسیون، قبل ‏از ارجاع پرونده تخلف حزب به مراجع قضایی، دبیر کمیسیون موظف است حداقل یک هفته قبل از طرح پرونده در جلسه کمیسیون، موضوع را به ‏صورت کتبی به دبیرکل حزب مربوط اطلاع دهد.

معاون اول رئیس‌جمهور ـ اسحاق جهانگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسنامه قانون در تلگرام